Léčba bylinami (fytoterapie) tvoří vedle akupunktury a dietetiky jeden z hlavních pilířů Tradiční čínské medicíny.
Vzhledem k rozloze a poloze Číny se nabízí k léčebnému využití několik set druhů bylin, hub, minerálů a živočichů. Systém čínské fytoterapie je tak nejucelenější sbírkou přírodních látek, které jsou určené k léčbě. Při posuzování účinků se nezkoumají jen jednotlivé složky, ale podrobně se určuje působení léku jako celku (různé směsi bylin, různé druhy úpravy před použitím apod.).
Recepty (směsi) jsou většinou sestavovány na míru klientovi. Obvykle se skládají z 5-20 léčiv a při jejich přípravě se postupuje podle přesné diagnózy pacienta.
Dávkování bylin je obvykle vyšší, než jsme zvyklí u tradičních evropských léčivých bylinných směsí – běžné denní dávky u čínských léčiv bývají kolem 100 gramů.
Máme k dispozici různé formy bylinných směsí – nejčastější jsou vážené sušené byliny (vcelku, nebo jemně mleté) pro přípravu odvaru. Odvary se musí většinou dlouho namáčet a dlouho vařit. Další používanou formou jsou granule, tablety, sirupy a tzv. pokroutky (wan). Přinášejí výhodu úspory času a také možnost použití i pro děti, kterým by čerstvě vařený výrazný odvar z bylin určitě moc nechutnal.