Čínská dietetika není dietou, tak jak ji obvykle chápeme – je to spíše souhrn doporučení zohledňující roční období, konstituci jedince a jeho aktuální potřeby. Je to styl stravování, který není na pár týdnů, ale spíše na zbytek našeho života a v mnoha případech nám může významně pomoct k lepší zdravotní rovnováze.
Jedno staré čínské přísloví říká: „Ať je otcem onemocnění cokoliv, matkou je vždy strava.“ A na to bychom měli vždy pamatovat.
Pozorováním koloběhu ročních období a pochopením různých potravin včetně jejich úprav vznikla nauka o stravování podle pěti elementů a pěti kvalit. Pokud následujeme tato doporučení, která byla prověřena mnoha staletími, stáváme se vnímavější jak k okolnímu prostředí, tak i k vlastnímu tělu. Dokážeme rozpoznat (nebo si logicky zdůvodnit) co je pro nás v tuto chvíli vhodné, a tím podpoříme každodenní rovnováhu i důležité ozdravné procesy v našem těle.
O systému stravování podle čínské medicíny existuje spousta knih – doporučuji Vám přečíst si např. knihu „Tao zdravého stravování“ od amerického autora Boba Flawse (přeloženo do češtiny), kde se m.j. dozvíte proč začít den raději obilnou kaší než jogurtem, a také jestli je během zimního období vhodnější si dát k obědu poctivý kuřecí vývar nebo studený salát z čerstvé zeleniny.